Ana Sayfa » Makaleler » Çocuğumu Muayeneye Hazırlarken

Çocuğumu Muayeneye Hazırlarken

antalya-norococuk-link

Çocuğumu Muayene Getirmeden Önce:

Hastaneye gelmeden önce çocuğunuz mutlaka nelerle karşılaşacağını bilmelidir. Gerekiyorsa doktorunuzdan yapılacak işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz veya internetten, kitaplardan araştırarak çocuğunuza bilgi verebilirsiniz. Yaş gruplarına göre bakacak olursak;

Yenidoğan ve Süt Çocukları (2 yaş öncesi grup)

Süt çocukları etrafa daha duyarlıdır. Ses tonu, dokunma, ani hareketler benzeri olaylar çocuğu etkileyebilir. Yüzler ve yeni çevre süt çocuklarınca hemen fark edilecektir.  Bu yaş grubunda en büyük korku anne-babadan ayrılmaktır. Çocuğun yanında durmak, sevdiği oyuncağı, battaniye veya varsa emziğini getirmek bebeği rahatlatacaktır. Muayene sırasında çocuğunuzun yanında olmanız ve cesaretlendirmeniz önemlidir.

6-12 Yaşlar

Okul çağı çocukları Anne-Babadan bağımsız olmayı sever. Bu yaş grubunun vücudu ve vücudundaki değişiklikler hakkında fikri vardır. Vücutlarının muayenesi konusunda hassastırlar ve utanabilirler.  Onların mahremiyet duygularını önemsemek ve hareket serbestisi sağlamak gerekebilir.

Okul çağı çocukları daha iyi anladıkları için çok önemli tıbbi konuları yanlarında konuşmamak daha uygundur. Ancak doktor yanında olan konuşmalarda çocuğunuzun da bulunması konu hakkında daha uygun fikir sahibi olmasını ve olayın kontrol edilebileceği hislerini güçlendirecektir. Gerekiyorsa hastane ile ilgili olayları oyunla, kitap yardımıyla veya çizerek anlatmak yardımcı olacaktır.

Ergenler

Bu yaş grubu vücutları konusunda hassastır ve mahremiyet önemlidir. Çocuklar durumları ve hastalıkları hakkında karar vermeleri ve soru somaları hakkında cesaretlendirilmelidir. Uygun zamanlarda doktorla yapılan konuşmalara ve değerlendirmelere katılması rahatlatıcı olacaktır. Uzun değerlendirme ve yatışlarda arkadaşlarıyla iletişim sağlayabilmesi için internet kullanabileceği tablet ve laptop gibi cihazların olması hastanedeki işlemleri veya yatışı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir